Croația - Italia 1-1: "Squadra Azzurra" a obținut calificarea dramatică în optimile EURO 2024

Single Post Images

Meciul decisiv din Grupa B de la EURO 2024 dintre Croația și Italia a fost unul plin de suspans și emoții până în ultimul minut al prelungirilor. După ce Luka Modrić deschisese scorul pentru croați în a doua repriză, italianul Mattia Zaccagni a restabilit egalitatea în minutul 90+8, trimitând "Squadra Azzurra" în optimile competiției.

Înaintea confruntării decisive dintre Croația și Italia, clasamentul Grupei B era extrem de strâns. Spania conducea detașat cu 6 puncte după victoriile cu Albania și Italia. Următoarele trei echipe erau la egalitate perfectă - Albania cu 3 puncte, Italia cu 3 puncte și Croația cu 3 puncte.

Pentru a se califica în optimi, Italia avea nevoie de minimum un rezultat de egalitate împotriva Croației. În schimb, campioana en-titre Croația era obligată să câștige pentru a-și păstra șansele de calificare.

Italienii au început partida extrem de ofensiv, dornici să tranșeze calificarea cât mai repede. În minutul 5, Sucic a șutat puternic din afara careului spre vinclul porții lui Donnarumma, însă portarul squadrei a respins în corner.

Ocaziile mari au continuat să vină la poarta Croației. În minutul 21, Retegui a trimis mingea cu capul spre poartă, dar Gvardiol a deviat-o ușor, balonul trecând pe lângă vinclu. Doar șase minute mai târziu, Bastoni a reluat la rândul său cu capul, dar Livakovic a respins în corner.

Deși au fost dominați teritorial, croații au rezistat cu brio ofensivei italiene în prima repriză. În minutul 31, Modric a șutat puternic spre poartă, însă apărarea Italiei a respins.

Deși scorul era egal la pauză, Italia părea echipa mai periculoasă și mai decisă să înscrie. Croații au rezistat cu greu valului ofensiv al italienilor în prima repriză, dar presiunea urma să crească și mai mult în actul secund.

Repriza a doua: Modrić deschide scorul din penalty, dar Zaccagni egalează în ultimul minut! Startul celei de-a doua reprize a fost la fel de alert ca și prima. În minutul 52, arbitrul a dictat lovitura de la 11 metri pentru Croația, după un henț comis de Frattesi în careu. Căpitanul Luka Modric a ratat initial penalty-ul, dar și-a luat revanșa un minut mai târziu, trimitând mingea imparabil la colțul scurt pentru 1-0.

Croații au controlat avantajul pentru următoarele 30 de minute. Italia a încercat să egaleze, dar ocaziile mari au lipsit. Cea mai mare oportunitate a venit în minutul 62, când Bastoni a reluat cu capul pe lângă poartă.

Când totul părea pierdut pentru Italia, Mattia Zaccagni a izbutit golul egalizator în ultimul minut al prelungirilor! Un șut superb la colțul lung a restabilit egalitatea, 1-1, și a adus calificarea matematică în optimi pentru "Squadra Azzurra"!

Clasamentul final al Grupei B

Spania - 9 puncte Italia - 4 puncte Croația - 2 puncte Albania - 3 puncte

Croația ratează calificarea, Italia merge în optimi

Rezultatul de 1-1 a reprezentat o imensă dezamăgire pentru campioana en-titre Croația. Cu doar 2 puncte acumulate, naționala lui Zlatko Dalic a ratat dramatic calificarea în optimile EURO 2024.

În schimb, Italia s-a calificat în optimi de pe locul secund în grupă, în ciuda prestației dezamăgitoare de-a lungul grupelor. "Squadra Azzurra" a reușit această calificare în ultimul minut posibil, grație golului venit pe finalul prelungirilor.

Rezumatul meciului

Min 1: A început meciul! Min 5: Ocazie Croația! Sucic șutează puternic din afara careului, dar Donnarumma respinge în corner. Min 21: Ocazie Italia! Retegui trimite cu capul pe lângă vinclu, după o mică deviație a lui Gvardiol. Min 27: Ocazie Italia! Bastoni reia și el cu capul, dar Livakovic scoate în corner. Min 31: Ocazie Croația! Modric șutează puternic, dar apărarea Italiei respinge. Min 45+1: Pauză, scor 0-0. Min 52: Penalty pentru Croația după un henț al lui Frattesi. Min 54: Modric ratează penalty-ul inițial. Min 55: Gol Croația! Modric înscrie la colțul scurt cu un șut imparabil, 1-0. Min 62: Ocazie Italia! Bastoni trimite cu capul pe lângă poartă. Min 80: Brozovic ratează o șansă mare de a majora avantajul Croației. Min 90+8: Gol Italia! Zaccagni egalează dramatic cu un șut superb la colțul lung, 1-1. Min 90+9: Final de meci!

Echipele de start

Croația: Livakovic - Gvardiol, Pongragic, Stanisic, Sutalo - Kovacic, Brozovic, Modric - Sucic, Kramaric, Pasalic.

Italia: Donnarumma - Darmiam, Bastoni, Calafiori - Di Lorenzo, Barella, Jorginho, Dimarco - Pellegrini - Retegui, Raspadori.

Perspective pentru Italia în optimi

Deși a reușit dramatic calificarea, perspectivele Italiei în optimile EURO 2024 nu sunt dintre cele mai îmbucurătoare. Evoluțiile slab din grupă, precum și golaverajul negativ, -1, indică faptul că "Squadra Azzurra" va avea o misiune extrem de complicată în faza următoare.

Cu toate acestea, fotbalul oferă mereu surprize plăcute. Dacă Italia va reuși să-și ridice nivelul jocului și să profite de aportul jucătorilor de valoare din lot precum Jorginho, Barella sau Raspadori, atunci nu este exclusă o calificare în sferturile de finală.

Concluzii și perspective pentru Croația

Pentru Croația, participarea la EURO 2024 a reprezentat o imensă decepție și o ratare majoră a obiectivelor. Campioana en-titre nu a reușit să-și apere trofeul cucerit cu 4 ani în urmă, terminând pe un dezamăgitor loc 3 în grupă.

Deși au un nucleu valoros de jucători cu mare experiență precum Luka Modric, Brozovic sau Kovacic, croații au dezamăgit major la acest turneu final. Lipsa de forță ofensivă și ratările incredibile din fața porții au fost principalele cauze ale eșecului dramatic.

Va trebui ca selecționerul Zlatko Dalic să analizeze cu atenție aceste evoluții slabe și să găsească soluții rapide pentru revenirea pe făgașul normalității. Următoarea mare competiție pentru Croația este Campionatul Mondial de fotbal din 2026, așa că sunt doar 2 ani la dispoziție pentru reconstrucție și reîmprospătarea lotului.

Marele Antrenor

Marele Antrenor, renumit pentru abilitatea sa de a transforma orice cititor într-un campion al vieții, este un autor care combină motivația cu umorul de neîntrecut. Cu un fluier în mână și un tricou plin de citate inspiraționale, el îți arată cum să înfrunți provocările cotidiene cu un zâmbet larg și multă energie. Fiecare carte a sa este un antrenament pentru minte și suflet, plină de exerciții trăsnite și sfaturi amuzante. De la "Cum să alergi spre succes fără să-ți pierzi șireturile" la "Gimnastica râsului în 10 pași," Marele Antrenor îți oferă un program complet de dezvoltare personală cu o doză sănătoasă de râsete. Cu o personalitate vibrantă și o voce care te ridică de pe canapea, el este antrenorul care te motivează să fii cea mai bună versiune a ta, totul în timp ce râzi cu poftă. Marele Antrenor este, fără îndoială, maestrul antrenamentului prin umor!